Sağlık

Kortizol Dusuren Yiyecekler

Hormonlar vücudumuzda enzimatik olayların gerçekleşmesi için spesifik dokulardan sentezlenen yapılardır. Kortizol hormonu ise böbrek üstü bezinden salgılanan ve karbonhidrat metabolizmasında önemlidir.

 Kortizol Hormonunun Önemi

 Kortizol hormonu vücudumuzda hemen hemen her yerinde hayati öneme sahiptir. Vücudumuzun protein, yağ, karbonhidrat metabolizması kontrol eder. Bağışıklık sistemimizin kontrol mekanizmasıdır. Herhangi bir açlık durumunda plazmamızdaki glikoz miktarı ilk olarak tüketilir. Eğer hala açlık devam ediyorsa kortizol hormonu devreye girip yağlarımızın yıkılıp glikoz haline gelmesini sağlar. Eğer hala yeterli besin elde edilmediyse proteinlerinde yıkılmasını sağlar. Bağışıklık sistemimizde enfeksiyona cevap olarak antikor üretilmesinde yardımcıdır.

 Kortizol Hormonunun Stresle İlişkisi

 Kortizol stres hormonu olarak da bilinir. Adrenalinle birlikte stresimizin ayarlanmasında önemli yere sahiptir. Stres vücudumuz açısından önemlidir ama belirli bir değerden fazla olursa verdiği yarardan daha çok zarar verir. Stres sadece psiko-emosyonel stres olarak algılanmamalıdır. Kas ağrısı, yorgunluk, halsizlik vb. stresle alakalıdır.

 Kortizol Hormonunun Yüksekliğinin Belirtileri

 Vücutta aşırı miktarda kortizol üretilmesi Cushing sendromudur. Kortizon artmasının belirtileri bünyeden bünyeye değişebileceği gibi en önemli etkileri aşırı kilo alımı, kaygı problemi(anksiyete), halsizlik, bunalım, depresyon, akne artışı, göğüs ağrısı, libido düşüklüğü, duygusal dengesizlik, adet düzensizliği vb.

 Kortizol Referans Değeri

 Sabah 5-29mg/dL

 Akşam 5-17mg/dL

 Kortizon Hormonunun Düşürülmesi

 Kortizol hormonunu düşürmek için öncelikle stresten uzak bir yaşam seçilmelidir. Günlük olarak egzersiz yapmak kortizolün sebep olduğu kas ağrılarına iyi gelecektir. Düzenli bir uyku sistemini hayatımıza katmalıyız ayrıca düzensiz uyku aşırı stres ve sinir yapacağından kortizol oranımız bundan olumsuz etkilenecektir. Kendimize hayatımızdaki bütün düşüncelerden uzak belli bir vakit ayırmalıyız ve en önemlilerden birisi olan diyetimize yani yediklerimize dikkat etmeliyiz. Düzenli bir beslenme programı sağlık açısından önemlidir. Gerekli olan her şeyden almalıyız ne çok yağlı ne de çok karbonhidrat ağırlıklı beslenmeliyiz.

 Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalıdır

 Öncelikle trans yağ, kafein, alkol, früktoz şurubu ve katkı maddesi ağırlıkta olan maddelerden kaçınmalıyız. Lifli besinlere, sıvı alımına, dopamin miktarına önem vermeliyiz. Balık, yumurta, kırmızı et, zeytinyağı, soya, mercimek gibi dopamin ağırlıklı besinlere önem vermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir