Moda

Botoks Uygulaması

Günümüzde kadınlar , yaşlılık belirtisi olarak gördüğü kırışıklıkların tedavisinde birçok yönteme başvurmaktadır. Bu yöntemlerin başında da bölgesel botoks uygulamaları yer alıyor. Medikal tedavi şekillerinden biri olan botoks uygulaması 19. yüzyıldan itibaren kullanılan “botulinum” isimli bakteriden üretildi. Genelde mimiklerin çok kullanılması sonucu ortaya çıkan kırışıklıklar yaşında ilerlemesi nedeniyle kalıcı hale gelmektedir.. Kas aktivitelerinin sonucunda oluşan kırışıklıklar üretilen botuninum maddesinin enjeksiyonuyla giderilir.Kırışıklıkların başlangıç aşamalarında botoks uygulanması kırışıklıkların belirginleşmesini de engeller. Kaslarda bulunan sinir hücrelerinin arasında bulunan sinirleri pasif hale getiren uygulama genç kalmanın en acısız yöntemi olarak kabul ediliyor. Ama botoks hakkında yapılan olumsuz yorumlar ya da verilen yanlış bilgiler bu tedavi yönteminin zarar veren tedavi biçimi olarak algılanmasına da sebep olabiliyor.

İşte uzmanlara göre botoks uygulamaları hakkında bilinmesi gerekenler;

-Botoks uygulamaları alanında uzman kişiler tarafından yapılması halinde uzun süren bir işlem değildir. Maksimum 15 dakikada işlem tamamlanabiliyor.

-Acı veren bir uygulama değildir.Uygulamayı yaptıranların %99’u acı vermediğini belirtiyor.

-Botoks ve dolgu uygulmaları aynı anda uygulanabilir.

-Uzman kişilerin gözetiminde yapılması gereken botoks uygulmasının yan etkisiyle karşılaşma riskiniz çok azdır.

-Uygulamanın toksik etki yaratması itimali uygulanan dozla aynı orantıdadır. Bu yüzden uygulamayı gerçekleştirecek kişinin uzamanlık durumuna dikkat edilmesi gerekir.

-Botoks uygulamasının ortalama 5-7 ay süren bir etkisi vardır. Etkisinin geçmesi halinde gerek duyulursa uygulama tekrar yapılabilir.

– Botoks; alın bölgesi,göz altı,göz çevresi,boyun bölgesi,dudak çevresi,çene, kaş çevresi gibi bölgelerde bulunan kırışıklıklara uygulanabilir.

Botoks uygulamasının yapılma şekli;

– Alanında uzman kşiler öncelikle hastanın kırışıklık şikayeti bulunan bölgenin tespitini gerçekleştirir. Daha sonrasında bölge kalemle işaretlenir.

-İşlem yapılacak bölgeye lokal anestesi yapılır. Antiseptik sölüsyonla temizlendikten sonra uygulamaya başlanır.

-Uygulamada botulinum toksin A’nın enjeksiyonu çok ince iğnelerle gerçekleştir.

-Uygulama bitiminde hastaya 15 gün sonrası kontrol için randevu verilir.

Uygulamanın etkileri maksimum 5 gün sonra görülmeye başlar. Uygulama yapılan hastaların mimiklerini kullanma şekillerinde değişiklik de görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir